Żółw lądowy bardzo często spotykany w hodowlach w naszych domach. Żywi się roślinami. W środowisku naturalnym jest aktywny wiosną, latem i jesienią. Zimą zapada w „sen” zwany brumacją.
Cechą charakterystyczną żółwia greckiego jest mocno uwypuklony pancerz rozszerzający się ku dołowi. Scuty pancerza, inaczej rogowe tarcze posiadają ciemną plamę w samym środku tarczy.
Są one z trzech stron otoczone ciemną obwódką. Granica między ciemnymi, a jasnymi plamami jest zazwyczaj wyraźna i symetryczna.
Terrarium dla żółwia powinno zapewnić żółwiowi swobodne wędrówki. Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 170x80x50cm. Warto pamiętać że czym większe tym lepsze! Powinno być wyposażone w odpowiednie podłoże, kryjówki w postaci na przykład dużego kawałka kory, basen z wodą, a także oświetlenie.Terrarium pod względem wilgotności i temperatury powinno być podzielone na dwie strefy; suchą i gorącą oraz wilgotniejszą i chłodną. W jednej żółw się wygrzewa, w drugiej odpoczywa. Dla żółwia greckiego, tak naprawdę najlepiej sprawdzi się wybieg zewnętrzny. Na takim wybiegu mogą mieć zapewnione najlepsze temperatury (zmiany dobowe), dietę ( łatwo nam zasadzić dużą ilość różnych gatunków), promieniowanie UVB ( żadne żarówki tak dobrze nie oddadzą promieniowania jak naturalne słońce).
Jest bardzo ważnym elementem wyposażenia terrarium żółwia. Powinno ono być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie występuje w naturalnych warunkach. Najbardziej wskazanym i polecanym podłożem dla większości żółwi lądowych jest darń (wycięta z łąki trawa z korzeniami). Umieszczona w terrarium stanowi naturalne środowisko żółwia. W terrarium żółwia absolutnie nie powinno się znaleźć podłoże w postaci wiór, trocin, granulatu korkowego, piasku, żwiru, mielonego kokosa i torfu.
Żółwie greckie potrzebują promieni słonecznych przez okres 10-12 godzin na dobę. Przy braku słońca stają się mało ruchliwe i apatyczne. Temperatura pod żarówką grzewczą w terrarium powinna wynosić od 35 do 40 st. C. Kolejnym bardzo ważnym źródłem światła jest świetlówka lub metahalogen emitujący promieniowanie UVB i UVA, które umożliwiają syntezę w skórze witaminy D3 odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia. Niestety żarówki kompaktowe nie są wydajne przy tym gatunku. Dają odpowiednią ilość promieniowania maksymalnie do 15cm od siebie, w terrarium o wymiarze nawet przejściowym 120×60, musielibyśmy nawkładać ich kilka.
Żółwie są zwierzętami typowo roślinożernymi. W ich diecie powinny się znaleźć pokarmy między innymi takie jak roszponka, cykoria, babka szerokolistna, babka lancetowata, jarmuż, liście porzeczki, hibiskus, melisa, koniczyna, płatki róż, podagrycznik, lisie brzozy, pokrzywy i wiele, wiele innych roślin. Bardzo lubią owoce, jednak nie są one zalecane zbyt często, im rzadziej tym lepiej, nie ważne jak bardzo cieszą się na widok pełnej, różowej maliny. Dietę, szczególnie w okresie wzmożonego pobierania pokarmu należy uzupełnić preparatami z wapnem, możemy posypywać im obficie całą „sałatkę”. Preparaty zawierające witaminy, powinniśmy podawać NIE CZĘŚCIEJ jak raz na dwa tygodnie.