Węże zbożowe (Pantherophis guttatus)

Hodowla tego gatunku nie sprawia wiele trudności więc jest on polecany początkującym terrarystom.
Jest to nieduży wąż o smukłym ciele, niewielkiej głowie z zaokrąglonym pyskiem. Barwa podstawowa zależy od miejsca, w którym występuje. Na ogół wachlarz kolorystyczny zaczyna się od szarości po ceglasty kolor.  Na grzbiecie i bokach ciągną się ciemne, czerwonawe plamy zazwyczaj z ciemnym obramowaniem (potocznie nazywane siodłem). Łuski brzuszne posiadają czarno-biały kratowany wzór przypominający szachownicę.
Osiąga niewielkie rozmiary, zazwyczaj 130-150 cm. Obecnie w hodowlach mamy szeroki wybór odmian kolorystycznych jak i hybryd z krewniakami, które dają osobniki o wspaniałej barwie i ciekawych wzorach.

Terrarium

W terrarium gdzie będzie mieszkał wąż zbożowy powinien znajdować się basen dostosowany do rozmiarów węża, w którym gady te będą się mogły kąpać, spełni on także rolę nawilżacza powietrza oraz pojnika dla węża, tak więc woda w nim powinna być zawsze świeża zwłaszcza, że węże nierzadko będą w nim oddawać nieczystości, a przed zrzuceniem wylinki korzystają z nich jako basenów. Dobrze jest też z tego powodu wykonać mokrą kryjówkę dla gada, z której może korzystać w okresie linienia.
Terrarium horyzontalne  (w poziomie) o minimalnych wymiarach 80x40x40 cm.

Podłoże

Stosujemy ręczniki papierowe, gazety, chips kokosowy lub trociny odpylone (aspen, lignocel czy inne marki), nie polecamy stosowania torfu, substratu kokosowego(potocznie zwanego torfem), zwykłych trocin, drewienek bukowych czy zwykłego piasku.
W terrarium również powinny się znajdować co najmniej dwie kryjówki po „ciepłej” i „zimnej” stronie, można terrarium wyposażyć w jakiś korzeń, kawałki kory oraz mokrą kryjówkę.

Ogrzewanie

Niezbędnym wyposażeniem jest mata grzewcza lub kabel grzewczy, termoregulator oraz termometr.
Możemy również zastosować żarówki lub emitery, jednak warto pamiętać aby montować je tak żeby wąż nie miał do nich dostępu.

Pożywienie

Węże zbożowe karmimy zwierzętami stałocieplnymi odpowiedniej wielkości. Na ogół są to myszy i małe szczury, ale w skład diety mogą wchodzić również niewielkie ptaki czy mastomysy. Pamiętajmy że podstawą dobrej diety jest jej zróżnicowanie, odpowiednie wielkości oraz częstotliwość karmienia 😉