Pyton królewski (Python regius)

Pyton królewski jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków węży w Polsce. Jego wielkość oscyluje w granicach 1,20 m do 1,50 m. Samice są większe i masywniejsze od samców. Ich waga może dochodzić nawet do 6 kg.

W warunkach naturalnych jest wężem typowo nocnym. Dzień spędza w kryjówkach. Wieczorami poluje. Zagrożony zwija się w kulkę stąd częsta nazwa ball python.

Na ogół są to węże bardzo łagodne i przyjemne w hodowli, jednak jak zawsze może znaleźć się odstępstwo od reguły.

Terrarium

Wymagają terrarium horyzontalnego, niewysokiego, może być wyposażone w konary, jednak najważniejsze są kryjówki, w postaci kokosów, odwróconych doniczek lub innych zakamarków, w których wąż może znaleźć schronienie. Kryjówka powinna być wielkości zwiniętego węża. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Terrarium powinno być wyposażone również w basen/miseczkę z wodą, z której wąż pije, a przed wylinką zażywa kąpieli.
Wymiar terrarium:

  • Młode osobniki 40x20x20 cm,
  • Podrostki 60x40x40 cm
  • Dorosłe 100x50x50 cm.

Oświetlenie

Oświetlenie nie jest konieczne ze względu na prowadzenie nocnego trybu życia. Jeżeli chcemy, jednak widzieć naszego podopiecznego zalecane jest oświetlenie dające delikatne światło, o łagodnej barwie lub niebieskie, czerwone.

Podłoże

Bardzo dobrze sprawdza się lignocel, aspen lub chips kokosowy.

Ogrzewanie

W ciągu dnia temperatura w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 29-32 st. C. W nocy powinna zostać obniżona do 24-26 st. C. Do ogrzania terrarium rekomendujemy maty grzewcze podłączone do termoregulatora z zewnętrznym czujnikiem temperatury.

Pożywienie

Węże te jedzą myszy, szczury, ptactwo, mastomysy dostosowane wielkością do wielkości węża. W zależności od hodowli żywione są żywymi lub martwymi osobnikami. W naszej hodowli wszystkie węże są rozkarmione, co oznacza, że karmione są odmrożonym pokarmem. Młode osobniki karmimy raz w tygodniu, później rozciągamy ten okres na 10-14 dni, w zależności od płci, wieku i zapotrzebowania osobnika. Charakterystyczne dla nich bywają głodówki, szczególnie w okresie godowym ( samce) lub samic w okresie owulacji czy ciąży.