Boa constrictor / imperator

Popularny wąż, jajożyworodny, rzadko przejawiają agresję. Charakteryzuje go mała, trójkątna głowa. Oczy są małe, posiadające pionową  źrenicę i jasnożółtą tęczówkę.

Termoreceptory umieszczone są wzdłuż dolnej wargi, jednak pokryte skórą nie są widoczne.

Wą tego gatunku dożywa nawet 30 lat. Prowadzi zmierzchowy i nocny tryb życia. Podczas dnia jest aktywny, głównie w miejscach nienasłonecznionych.
Boa dusiciel dorasta w zależności od podgatunku i populacji do 3-4 metrów. Samice są zazwyczaj dłuższe od samców. Osobniki hodowane w niewoli bardzo rzadko osiągają długość 3,5 metra, najczęściej ich długość nie przekracza 2,5 m. Obecnie bardzo ciężko dostać czystego constrictora. Większość osobników dostępnych na rynku to boa imperator.

Czasami opisywane są jako BCI czyli boa constrictor imperator, jako osobniki z łączenia tych dwóch gatunków. Temat ten jest sporny.

Boa imperator osiąga zdecydowanie mniejsze rozmiary.
Występujące podgatunki boa constrictor:

  • Boa constrictor constrictor
  • Boa constrictor imperator
  • Boa constrictor occidentalis
  • Boa constrictor amarali
  • Boa constrictor ortoni
  • Boa constrictor melanogaster
  • Boa constrictor nebulosa
  • Boa constrictor sabogae
  • Boa constrictor orophias
  • Boa constrictor sigma

Terrarium

Wąż ten potrzebuje przestronnego terrarium imitującego las tropikalny, zarówno pod względem wilgotności jak i wystroju. Na wyposażenie terrarium powinno składać się podłoże, liczne konary, kryjówki dopasowane do gabarytów osobniki. Terrarium musi być wyposażone w basen umożliwiający zanurzenie się węża, które często i chętnie spędzają czas w wodzie.
Wymiar terrarium dla dorosłego osobnika samce imperatora: 120x80x80 cm, samice 150x80x80
Dla constrictorów tworzymy większe terraria, w zależności od płci, podgatunku.

Oświetlenie

Powinno być stosowane 12-14 h na dobę w okresie letnim. W okresie zimowym oświetlenie czas świecenia skracamy do 10 h. Stosowanie lamp UV nie jest konieczne.

Podłoże

Może być zróżnicowane w zależności od preferencji hodowcy. Może to być torf z piaskiem, substrat kokosowy, trociny, ziemia leśna. W przypadku młodych osobników mogą to być zwykłe ręczniki papierowe, czy lignina.

Ogrzewanie

W ciągu dnia powinna wynosić od 25 do 32 st. C, miejscami nawet 35 st. C.
W nocy powinna zostać zmniejszona do 24 st. C. terrarium powinno być wyposażone w źródła ciepła tak, aby wąż sam mógł zdecydować, gdzie chce przebywać. W ulubionym miejscu wylegiwania się węża należy umieścić żarówkę. Maty oraz kable grzewcze nie powinny przekraczać 2/3 powierzchni terrarium.

Pożywienie

Boa karmimy o zmierzchu, gdy są najaktywniejsze. Podajemy im martwe zwierzęta szczury, świnki morskie, króliki, kurczaki rozmrożone i ogrzane do temp 30°C.