Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the xt-woo-ajax-add-to-cart domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the breadcrumb-navxt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6114
Scynk ognisty (Lepidothyris fernandii) | TerraZoo

Scynk ognisty (Lepidothyris fernandii)

Scynk ognisty (Lepidothyris fernandii)

Niezwykle barwnie umaszczone jaszczurki o spiczastym pysku. Dorosłe osobniki osiągają do 40 cm długości, z czego 1/3 stanowi masywny ogon. Charakteryzuje je złoty grzbiet, często przechodzący w kolor czerwony oraz czerwono-czarne boki w kształcie podłużnych pasów lub białych plamek. Mają smukły kształt ciała i krótkie czarne kończyny. Skórę pokrywają nachodzące na siebie „tarcze”, które są gładkie i połyskujące. Żyją nawet do 20 lat. Przeznaczone raczej dla zaawansowanych hodowców, którzy uszanują ich indywidualność i humory, stronią od kontaktu z człowiekiem. Najwięcej możliwości do bliższych spotkań dają nam pory karmienia. Scynki są jaszczurkami, które nie gardzą jedzeniem i nie wybrzydzają, głodne wychodzą na powierzchnie czekając aż coś wpadnie do terrarium. Osobniki CB z naszej hodowli, przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem, są dużo mniej płochliwe. Co prawda nie lubią być wygrzebywane z ziemi, ale kiedy już się wynurzają, nie trudno je zaprosić do kontaktu mając w dłoni świerszcza, szarańcze lub karaczana…

Terrarium

Głównym zajęciem scynków ognistych jest przekopywanie podłoża terrarium i drążenie w nich tuneli. Bardzo dobrze czują się we wszelkiego rodzaju kryjówkach, konarach i gałęziach. Dla pary dorosłych osobników wystarczające jest terrarium o wymiarach 95x30x40. Warstwa podłoża powinna mieć przynajmniej 6 cm, być wilgotna, ale nie mokra. Do osłonięcia brzegów terrarium warto użyć ciemnego korka, który zachowa wilgotność, intymność, a jednocześnie pozwoli scynkom na wspinanie się. Im bardziej okryte terrarium, tym zwierzaki chętniej je eksplorują również na powierzchni. Zmniejsza im to stres i poczucie zagrożenia.

Podłoże

Powinno być głębokie przynajmniej na 6 cm, wilgotne i umożliwiające swobodne przekopywanie terrarium. Wilgotność terrarium powinna być utrzymywana na poziomie mniej więcej 70%. Terrarium powinno być stale zraszane tak, aby podłoże utrzymywało wilgotność.

Ogrzewanie i oświetlenie

Ze względu na prowadzenie podziemnego trybu życia wydawać by się mogło, że światło UVB jest zbędne. Nic bardziej mylnego, zarówno światło UVA jak i UVB korzystanie wpływają na rozwój i samopoczucie jaszczurki. Co prawda są doniesienia, że wystarczy im mocniejsza suplementacja, a w swojej hodowli weryfikowaliśmy te doniesienia, pod stałą kontrolą weterynarza, jednak uznaliśmy w wyniku obserwacji że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest umożliwienie im swobodnego korzystania z promieniowania. Temperatura w dzień powinna się wahać w przedziale 24- 29°C, w nocy 22-23°C, zaś pod źródłem ciepła nie powinna przekraczać 32°C.

Pożywienie

Scynki ogniste żywią się owadami. Podstawę ich diety powinny stanowić świerszcze, natomiast w ramach urozmaicenia pokarmu można im podawać wszelkie inne dostępne owady karmowe, takie jak karaczany, stawonogi, czy mączniki.