Scynk ognisty (Lepidothyris fernandii)

Scynk ognisty (Lepidothyris fernandii)

Niezwykle barwnie umaszczone jaszczurki o spiczastym pysku. Dorosłe osobniki osiągają do 40 cm długości, z czego 1/3 stanowi masywny ogon. Charakteryzuje je złoty grzbiet, często przechodzący w kolor czerwony oraz czerwono-czarne boki w kształcie podłużnych pasów lub białych plamek. Mają smukły kształt ciała i krótkie czarne kończyny. Skórę pokrywają nachodzące na siebie „tarcze”, które są gładkie i połyskujące. Żyją nawet do 20 lat. Przeznaczone raczej dla zaawansowanych hodowców, którzy uszanują ich indywidualność i humory, stronią od kontaktu z człowiekiem. Najwięcej możliwości do bliższych spotkań dają nam pory karmienia. Scynki są jaszczurkami, które nie gardzą jedzeniem i nie wybrzydzają, głodne wychodzą na powierzchnie czekając aż coś wpadnie do terrarium. Osobniki CB z naszej hodowli, przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem, są dużo mniej płochliwe. Co prawda nie lubią być wygrzebywane z ziemi, ale kiedy już się wynurzają, nie trudno je zaprosić do kontaktu mając w dłoni świerszcza, szarańcze lub karaczana…

Terrarium

Głównym zajęciem scynków ognistych jest przekopywanie podłoża terrarium i drążenie w nich tuneli. Bardzo dobrze czują się we wszelkiego rodzaju kryjówkach, konarach i gałęziach. Dla pary dorosłych osobników wystarczające jest terrarium o wymiarach 95x30x40. Warstwa podłoża powinna mieć przynajmniej 6 cm, być wilgotna, ale nie mokra. Do osłonięcia brzegów terrarium warto użyć ciemnego korka, który zachowa wilgotność, intymność, a jednocześnie pozwoli scynkom na wspinanie się. Im bardziej okryte terrarium, tym zwierzaki chętniej je eksplorują również na powierzchni. Zmniejsza im to stres i poczucie zagrożenia.

Podłoże

Powinno być głębokie przynajmniej na 6 cm, wilgotne i umożliwiające swobodne przekopywanie terrarium. Wilgotność terrarium powinna być utrzymywana na poziomie mniej więcej 70%. Terrarium powinno być stale zraszane tak, aby podłoże utrzymywało wilgotność.

Ogrzewanie i oświetlenie

Ze względu na prowadzenie podziemnego trybu życia wydawać by się mogło, że światło UVB jest zbędne. Nic bardziej mylnego, zarówno światło UVA jak i UVB korzystanie wpływają na rozwój i samopoczucie jaszczurki. Co prawda są doniesienia, że wystarczy im mocniejsza suplementacja, a w swojej hodowli weryfikowaliśmy te doniesienia, pod stałą kontrolą weterynarza, jednak uznaliśmy w wyniku obserwacji że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest umożliwienie im swobodnego korzystania z promieniowania. Temperatura w dzień powinna się wahać w przedziale 24- 29°C, w nocy 22-23°C, zaś pod źródłem ciepła nie powinna przekraczać 32°C.

Pożywienie

Scynki ogniste żywią się owadami. Podstawę ich diety powinny stanowić świerszcze, natomiast w ramach urozmaicenia pokarmu można im podawać wszelkie inne dostępne owady karmowe, takie jak karaczany, stawonogi, czy mączniki.