Kameleony Jemeńskie (Chameleon calyptratus)

Kameleony Jemeńskie (Chameleon calyptratus)

Duży, bardzo barwny gatunek kameleona, którego samce osiągają długość 43,1-61 cm, a ich waga oscyluje w przedziale 90-180 g. Mniejsze samice mierzą 25,4-33 cm (ogon 14,5-18,2 cm), a ich waga waha się w granicach 90-120 g. Charakterystyczna dla kameleonów jest masywna głowa w kształcie kasku. Młode, które nie są pod wpływem stresu są zwykle zielone z domieszką białych, podłużnych pasów. Dojrzałe samce przybierają kolory zielony, żółty, pomarańczowy, niebieski, czerwony, brązowy i kolory pośrednie. Samice są zielono-brązowo-pomarańczowe. Pod wpływem strachu traca barwy i robią się ciemnoszare.

Terrarium

Powinno być pionowe i obszerne. Optymalne rozmiary dla pojedynczego, dorosłego samca to 90x60x120 cm. Dla dorosłej samicy 60x60x120 cm. Terrarium powinno być dobrze wentylowane, dlatego warto, aby przynajmniej jedną ścianę zastąpiła siatka umożliwiająca dobrą wentylację. Kameleony prowadzą życie na wysokości, dlatego terrarium musi być wyposażone w liczne gałęzie umożliwiające wspinanie oraz rośliny. W terrarium powinno znajdować się miejsce do ogrzewania i pojemnik na wodę.

Podłoże

Wbrew pozorom, kameleony jemeńskie nie potrzebują za dnia dużych wilgotności, powinna ona wzrastać na noc, dlatego do terrarium, z tym zwierzakiem możemy zastosować różne podłoża takie jak: torf kokosowy, ziemie bez zanieczyszczeń, biopodłoże, mogą być również wersje alternatywne dla podjadających kameleonów w postaci ręczników papierowych, mat ( tu ostrożnie z rozwojem bakterii w mocno zabrudzonych i zawilgoconych matach)

Ogrzewanie i oświetlenie

Temperatura panująca w terrarium w dzień nie powinna być w najchłodniejszym miejscu niższa niż 20°C, najlepiej pomiędzy 23-25°C, miejscowo ok 32°C.

Pożywienie

Potocznie mówi się, że są to zwierzęta wszystkożerne. W hodowli jedzą owady. Mogą żywić się karaczanami,  świerszczami, czy szarańcza dostosowaną do swoich rozmiarów, dietę można urozmaicać owocami.