Jaszczurka perłowa (Timon lepidus)

Jaszczurka perłowa (Timon lepidus)

Jedna z największych europejskich jaszczurek. W hodowli jej wielkość dochodzi do 60 cm. Samce są wyraźnie większe od samic. Mają bardzo ciekawe ubarwienie, zielono, niebiesko, beżowe z perłową poświatą. Boki szyi i szczęki mogą być niebieskie lub nawet turkusowe. Spodnia część ciała jest zdecydowanie jaśniejsza niż barwy tułowia. Timony zaczynają być co raz popularniejsze w domowych hodowlach. Są bardzo wdzięcznymi jaszczurkami i uważam że dobrymi na początek terrarystycznej drogi. Odmiennie od agam brodatych, są bardziej płochliwe, jednak przy poświęceniu czasu i uwagi, możemy zrobić z nimi naprawdę duże postępy. Pięknie ubarwione osobniki z dobrych hodowli mogą nas uraczyć cudowną gamą barw od jasno szarych odcieni przez brązy, zielenie aż po piękne mocno niebieskie, nasycone kolory. Odpowiednie dobieranie osobników do rozrodu, pozwala wzmacniać te cechy u potomstwa. Lepidusy charakteryzują się dzienną aktywnością dzięki temu możemy cieszyć się kontaktem z naszym jaszczurem.

Terrarium

Terrarium powinno mieć minimum wymiary 150x80x50 cm, jednak im większe tym zwierzęta będą się w nim czuły lepiej. Podłoże suche, piaszczyste. Zaleca się wyposażenie terrarium w liczne skrytki, a także zbiornik na wodę. Lubię wygrzać się na kamieniach, dlatego warto płaski duży kamień umieścić tuż pod żarówką grzewczą. Im więcej zagospodarowanej ciekawie przestrzeni w tak dużym zbiorniki tym szczęśliwsze zwierzę.

Podłoże

Rekomendujemy suchą mieszkankę piasku i żwiru. W terrarium powinno znajdować się kilka kryjówek (minimalnie po jednej dla każdego lokatora) z nieco wilgotniejszym podłożem ( możemy zastosować spagmoss, wermikulit, mieszanki torfu)

Ogrzewanie

Zalecana zwykła żarówka grzewcza w postaci grzybka, dostosowana do wielkości terrarium. Warto ją umieścić w jednym rogu terrarium, tak aby zwierzę miało kąt ciepły i zimniejszy w terrarium. Są to jaszczurki typowo dzienne w związku z czym nie obejdzie się bez promieniowania UVB. Do tak dużego terrarium, należy zastosować świetlówkę UVB ( my korzystamy ze świetlówek Reptile System ferguson zone 3).

Pożywienie

Dieta powinna być urozmaicona i bogata w świerszcze, karaczany, szarańcze, drewnojady. Im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepiej dla naszej jaszczurki. Suplementacja jest bardzo prosta: dla młodych osobników wapno 5xtydzień, wit. 1-2 x tydzień, dla starszych osobników, wapno do każdego posiłku, witaminy 1 x tydzień / dwa. Pamiętajmy żeby dorosłych osobników nie przekarmiać, podawać im pokarm co drugi dzień.