Gekon orzęsiony (correlophus ciliatus)

Gekon orzęsiony (correlophus ciliatus)

Są jednymi z najmniejszych gekonów z tego rodzaju. Pomimo tego są i tak całkiem duże jak na gekony. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary do 20 cm i masę do 65 g. Długość samego ciała bez ogona wynosi około 11 cm. Osobniki po wykluciu mierzą 7,5 cm i ważą 1,5 g.

Głowa jest trójkątna i spłaszczona. Mają duże oczy, pozbawione powiek. Nad oczami zaczynają się rzęski, które biegną wzdłuż całego ciała i kończą się u nasady ogona. Posiadają bardzo chwytny ogon, dzięki, któremu łato poruszają się między gałęziami. Często można je spotkać na ścianach terrarium podczas wspinaczki. W naturalnym środowisku, znaczna część osobników nie posiada ogona. Ponieważ charakteryzuje je reakcja obronna zwana autotomią, polegająca na odrzuceniu ogona w poczuciu zagrożenia. W hodowlach zdarza się to dużo rzadziej, aczkolwiek nie jest to do końca wyeliminowane zjawisko. Niektóre osobniki, szczególnie bardzo młode są wyjątkowo płochliwe i nawet bez naszej ingerencji, siedząc jako maluchy we wspólnym „żłobkowym” zbiorniku potrafią zgubić ogon.

Terrarium

Wymiary zalecanego terrarium to 40x60x60 cm dla osobnika 20g+. Powinno być wyposażone w gałęzie do wspinania oraz rośliny po których można się wdrapywać, a tak że się schować w przypadku zagrożenia. Przyjęło się że gekony te spijają ruchomą wodę, więc miseczka nie jest wymagana, aczkolwiek wstawienie NIEDUŻEJ miseczki im nie zaszkodzi. Dlaczego tak bardzo został podkreślony fakt, że miseczka ma być nieduża? Niestety nie są wybornymi pływakami jak np. agamy błotne, w zbyt dużych miskach, lub basenach, potrafią się potopić. W miseczce woda powinna być zawsze czyta i wymieniana po każdym zabrudzeniu. Gekony orzęsione powinny mieć na stałe utrzymywaną w terrarium wilgoć, dlatego tak ważne jest, aby raz dziennie było dokładnie spryskane. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w terrarium (na poziomie 60%) spryskujemy je 1 – 2 razy dziennie, najmocniej wieczorem.
Z reguły w sprzedaży występują dużo mniejsze osobniki niż 20g+, dla takiego młodziaka terrarium powinno być mniejsze.  Kostka 30 zda egzamin. Gekony orzęsione, szczególnie młode bywają naprawdę gapowate, a może lepiej byłoby powiedzieć nieśmiałe i płochliwe, w związku z czym nie zawsze zejdą ze swojej kryjówki w poszukiwaniu pokarmu. Mniejszy zbiornik zwiększa szansę na odnalezienie go, a nam ułatwia kontrolowanie naszego malucha.

Podłoże

Bardzo dobrze sprawdza się włókno kokosowe, które po odpowiednim „rozmiękczeniu” w wodzie wystarczająco trzyma wilgotność. My jednak lubimy stosować biopodłoże, które charakteryzuje się lepszym utrzymywaniem wilgotności. Nie jest to aż tak ważne dla samego gekona, jednak bardzo ważne dla żywych roślin  ekipy sprzątającej.

Ogrzewanie

W terrarium należy utrzymywać temperaturę 22-24°C, a w miejscu najcieplejszym (pod żarówką) 27°C. Możemy zrezygnować z ogrzewania, jeżeli w pomieszczeniu mamy naturalnie te 24 stopnie, jednak jeżeli mamy chłodniej, niewielka 5W mata w górnej części terra, spokojnie wystarczy. Gekony prowadzą nocny tryb życia, dlatego nie potrzebują dodatkowego źródła światła. Można zamontować żarówkę UVB, ale nie jest ona obligatoryjna. Ułatwia nam zaś pilnowanie dobrego uwapnienia kośćca, minimalizuje ryzyko deficytów wapnia w organizmie.

Pożywienie

Gekony orzęsione jedzą owady takie jak świerszcze, karaczany, szarańcza. Nie poleca się larw mączników i drewnojadów. W ich diecie występują również owoce. Możemy stosować także specjalnie dedykowane pod ten gatunek preparaty karmowe tzw. „papki”. Warto jednak abyśmy nie sugerowali się ceną tylko składem i jakością karmy. Niektóre z dostępnych na rynku mogą zwierać owady ( i te sami stosujemy najczęściej), są również takie bez witami,i z witaminami. Wszystko należy robić z głową i umiarem, a im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepiej dla naszej jaszczurki.
Suplementacja:  Wapno z wit. D3 dla malucha 5xtydzień, wit. Bez D3 x1-2 w tygodniu, U starszych osobników, wapno z wit D3 do każdego posiłku, witaminy 1x tydzień/dwa.