Gastropholis prasina

Gastropholis prasina

Szmaragdowo-zielona jaszczurka z żółtym brzuchem. W zależności od osobnika ogon może być czarno nakrapiany, głównie u dorosłych osobników. Jaszczurki tego gatunku nie są duże. Osiągają do 51 cm. Charakterystyczną dla jaszczurki jest głowa, która jest duża i wąska. Tułów jest szczupły, ale dosyć postawny. Grzbiet pokryty jest gładkimi, nachodzącymi na siebie łuskami.  Ogon jest długi i chwytny, idealnie sprawdzający się w poruszaniu między gałęziami. Można śmiało rzec że to jest jaszczurka z charakterem! Są bardzo terytorialne, do tego stopnia, że jak połączyliśmy pary, nie było możliwości dołączyć do nich nowego osobnika ( oczywiście samicy). Oboje pierwotnych lokatorów, goniło nową osobniczkę w swoim terrarium. Są bardzo żarłoczne, bez problemu radzą sobie z szarańczą. Aktywne, dzienne jaszczurki.

Terrarium

Dla dorosłej pary jaszczurek terrarium powinno mieć wymiary 90x50x60 cm. Powinno być wykonane w charakterze tropikalnym, przy tym zachowujący dobrą wentylację. Z racji prowadzenia nadrzewnego trybu życia terrarium powinno być wyposażone w liczne gałęzie umożliwiając wspinanie się zwierzęciu oraz kryjówki. Bardzo istotne w wyposażeniu terrarium jest również zbiornik z wodą i odpowiednio wilgotne podłoże. Uwielbiają korzystać z różnych nor, dziur, im wyżej tym lepiej. Dlatego zbiornik powinien obfitować w dużą ilość tub korkowych, kokosów wiszących w formie dziupli.

Podłoże

Z racji dużej wilgotności jaką trzeba utrzymać u tego gatunku warto rozważyć różne opcje. Osobiście zaczynaliśmy od włókna kokosowego, jednak w warunkach hodowlanych gdzie w pomieszczeniu panuje większa temperatura, trudniej było utrzymać odpowiednią wilgotność. Zastosowaliśmy więc nasze biopodłoże, które obecnie sprawdza się rewelacyjnie. Jeżeli jednak planujesz terrarium wyposażone w dripper lub system zraszający, wystarczy Ci włókno kokosowe i odpowiednio ustawione wyżej wymienione urządzenie.

Ogrzewanie i oświetlenia

Jaszczurki prowadzą nadrzewny i przede wszystkim dzienny tryb życia, dlatego źródło światła UV powinno być zlokalizowane w górnej części terrarium. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się użycie metahalogenu, co prawda trzeba uwzględnić odpowiednią wysokość, gdyż są to mieszkańcy 2 strefy fergusona. Jeżeli nie mamy możliwość balansowania odległością, śmiało można zastosować świetlówki ( my stosujemy w zależności od wielkości zbiornika Reptile System ferguson zone 2 24W, lub arcadia 8W 7%). Temperatura ogólna w terrarium powinna oscylować w granicach od 25 do 30°C, z miejscową wyspą ciepła od 35°C-36°C. w nocy powinna być redukowana.

Pożywienie

Głównym pokarmem Gastropholis prasina są świerszcze, karaczany, szarańcza, można też próbować podawać owoce.