Inaczej gekon lamparci to jaszczurka o łagodnym, usposobieniu, idealny wybór na rozpoczęcie przygody z terrarystyką.
Charakterystyczną cechą tej jaszczurki są nie nachodzące na siebie wypukłe łuski nadające zwierzęciu chropowatości, dość duża głowa o jajowatym kształcie oraz umieszczone po skosie oczy. Zwierzę posiada powieki, które zamyka podczas snu.
To, co je wyróżnia to niewątpliwie ogon, stanowiący połowę długości ciała jaszczurki.
Gekony lamparcie nie wymagają dużego terrarium. Wystarczy terrarium horyzontalne o wymiarach 60x40x40 cm, oczywiście zasada im większe tym lepsze dla tego gatunku również się sprawdzi. W przypadku trzymania kilu osobników w jednym terrarium zaleca się, aby na jednego samca przypadało kilka samic. Jednak jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę, najlepiej zacznij od jednej sztuki. Naucz się rozumieć gady, odczytywać ich niewerbalne komunikaty następnie powiększaj swoją hodowlę. Jeżeli nie planujesz rozmnażania, haremy nie są wskazane. Jeżeli chciałbyś zostać kiedyś hodowcą, to również nie zaczynaj od tego. Zdobywaj wiedzę i doświadczenie. W hodowli również nie trzymamy haremów przez cały rok razem, BA! Nawet w sezonie godowym nie utrzymujemy samca przez cały czas z samicami. Dziewczyny również nie rzadko rozdzielamy, dlatego przygoda z kilkoma osobnikami na raz, nie zawsze przyniesie korzyści obu stronom.
W przypadku gekonów lamparcich dla nas najwygodniejsza jest również glina z piaskiem na mokro ( stabilne, nie czopujące, pozwalające kopać), możemy jednak stosować różne rozwiązania. Do najczęściej polecanych po za gliną należą: Chipsi ultra, ręczniki papierowe, celuloza, piasek. Podłoże ma przede wszystkim stabilizować postawę i ruch zwierzaka ( na szybie, łapy będą się ślizgać, na różnego rodzaju płytach również może tak być. Dodatkowo ma nam pomagać w utrzymaniu czystości w zbiorniku. U gekonów lamparcich utrzymujemy dość niską wilgotność, dlatego nie sprawdzi się tutaj torf kokosowy. Drewienka bukowe, są mało stabilne, niezbyt komfortowe w użytku dla zwierząt jak i dla opiekuna. Najbardziej jednak, złą sławę zdobyły w przypadkach połknięcia kawałków przez gada. Nie tylko doprowadzały do zaczopowania ( niedrożność jelit), co swoimi ostrymi krawędziami doprowadzały do perforacji. W związku z takim przebiegiem choroby, leczenie wymagało błyskawicznej ingerencji i dużo szczęścia. Mi nie jest znany przypadek odratowania zwierzaka w takim stanie.
Temperatura dla gekona lamparciego w ciągu dnia powinna oscylować w granicach 28-32°C, w nocy nie powinna być niższa niż 18°C. Promieniowanie UVB nie jest konieczne, dla niektórych odmian barwnych wręcz zakazane, na początek przygody lepiej nie stosować. Do uzyskania odpowiedniej temperatury może posłużyć mata grzewcza lub kabel grzewczy, emiter czy żarówka. Najbezpieczniej dla naszego zwierzaka jest podpięcie urządzenia grzewczego pod termostat ( na Polskim rynku jak na dzień dzisiejszy – tj. 05.2022r., nie wprowadzono do sprzedaży mat z wbudowanym termostatem, a taka zabawka na niemieckich stronach kosztuje dużo więcej niż produkty które możecie znaleźć na allegro). Urządzenie to pozwala nam na kontrolowanie temperatury w terrarium, niezależnie od pogody, od wietrzonego pomieszczenia zimą, czy nasłonecznionego pokoju latem (chyba że temperatura w takim pokoju będzie wyższa niż zalecana – ale do takiego termostatu możemy również podłączyć urządzenie chłodzące). Ponad to termostaty pozwalają wygenerować całkiem przyjemne oszczędności w zużyciu prądu.
Podstawę pożywienia gekona lamparciego mogą stanowić karaczany tureckie, argentyńskie ( potocznie nazywane też dubią), świerszcze bananowe , kubańskie – wszystko oczywiście dobrane wielkością do zwierzaka. Nieźle radzą sobie również z mącznikiem, jednak u nas nie jest on podstawą diety. W zależności od wieku i sposobu hodowli, maluchy powinny być suplementowane. Młode 5xtydzień wapno z D3, 1-2 tydzień wit. Bez D3. Im starszy jaszczur tym większe przerwy pokarmowe – maluchy do około 1 roku codziennie, później możemy zejść co 2 i co 3 dzień. Wszystko oczywiście pod kontrolą czy nasz zwierzak może mieć takie przerwy. U nas niektórym samcom, przed rozpoczęciem sezonu, przydają się dłuższe przerwy, bo po odpoczynku od sezonu, nabierają za szybko masy. Głodówki u dorosłych osobników są normalne, szczególnie w okresie godowym. Samce za bardzo są zdeterminowani w znalezieniu samic, a samicą często doskwiera owulacja. Jeżeli nasz gekon jest dojrzałym osobnikiem, jest w trakcie głodówki, waga nie spada, nie powinniśmy się martwić, jednak jeżeli masz tylko jakieś wątpliwości, nie bój się i skontaktuj się ze specjalistą, czyli weterynarzem, co bardzo ważne SPECJALIZUJĄCYM się w GADACH. Nie może być to dowolny weterynarz. Tak jak Ty nie pójdziesz z sercem do ortopedy, tak nie idziesz z gadem do weterynarza od psów i kotów 😉 Warto aby w terrarium, znalazła się również miseczka z wapnem. Niektórzy hodowcy stosują mieszanki w różnych proporcjach, u nas jednak, nie było żadnych problemów, ani awitaminozy, przy stosowaniu wyłącznie wapna z wit. D3. Pamiętaj jednak że to nie jest sposób na suplementacje gada, aby mieć 100 % że przyjmuje witaminy lub wapno, należy mu podawać owady, mocno opruszone suplementami 😉