Agama brodata

Agama brodata

Agamy brodate to jaszczurki o długości od 35 do 50 cm. Waga dorosłych osobników oscyluje w granicach 300-500g.

Występują w różnych odmianach barwnych od żółtego, brązowego po czerwony. Jedną z bardziej charakterystycznych cech agam są kolce, występujące na całym ciele oraz na głowie.

Prowadzą dzienny tryb życia, w warunkach naturalnych zamieszkują pustynne, kamieniste obszary. Wymagają oświetlenia i dogrzania terrarium około 12-14 godzin na dobę. W okresie jesienno – zimowym, możemy skracać do około 8- 10 godzin na dobę.

Terrarium

Agamy brodate wymagają dużej powierzchni terrarium. Minimum to 120x60x60 cm,  jednak im większe tym lepsze. Zbyt małe terrarium powoduje, że agamy są ospałe i często otyłe. Terrarium powinno być odpowiednio wyposażane, w podłoże, oświetlenie, matę grzewczą, a także tak zwaną wyspę ciepła. Z naszych doświadczeń hodowlanych, nie wynika zapotrzebowanie na przejściowe terraria. Mniejsze terrarium, może co prawda ułatwić nam kontrolowanie malucha, aczkolwiek agamy zakupione w odpowiednim wieku z dobrego źródła, nie powinny sprawiać takich problemów, aby istniała potrzeba stosowania terrarium przejściowego.

Podłoże

Podłoże powinno zabezpieczać zwierzaka przed ślizganiem się. Dobrze jest gdy umożliwia kopanie, jednak nie powinno pylić. Do agam świetnie sprawdzą się:

  • Ręczniki papierowe
  • Granulat kukurydziany
  • Piasek
  • Glina/glina z piaskiem

Osobiście, najbardziej polecamy piasek z gliną „na mokro”. Po związaniu jest twarde i chropowate, pozwala agamą utrzymywać właściwą postawę bez obciążania stawów. Daje możliwość kopania ( zrobione z mniejszą ilością wody). Z racji swej twardości nie daje możliwości spożycia go przez zwierzaka. W przypadku zjedzenia niewielkiej ilości, twarda masa rozpuszcza się ( już pod wpływem wody) i może zostać wydalona z organizmu.
Czyszczenie również nie sprawia większych problemów.  Zwyczajnie zbieramy odchody ręką, ewentualnie mokrym ręcznikiem czyścimy miejsce, w którym się wypróżniła. Kiedy chcemy je całkowicie wymienić wystarczy zalać odrobiną wody, a ono znowu się rozpuści.

Ogrzewanie

To bardzo ważne wyposażenie terrarium. Prawidłowe oświetlenie i temperatura regulują rytm dobowy agam. Promieniowanie UVB jest konieczne dla agam brodatych, w procesie syntetazy witaminy D3, która chroni przed krzywicą. Występują różne formy oświetlenia, my rekomendujemy metahalogeny wraz ze świetlówkami UVB ( my stosujemy Reptile System ferguson zone 3 – ma bardzo dobre wyniki i poziom UVB utrzymuje przez okrągły rok) odpowiednio ustawione w terrarium. Metahalogeny dostarczają nie tylko ciepło oraz promieniowanie UVB, ale również promieniowanie UVA, o którym troszkę zapomniano, a które ma bardzo korzystny wpływ na zachowanie zwierzaków. Temperatura na wyspie grzewczej powinna wynosić około 38- 40 stopni C, reszta terrarium musi być chłodniejsza, nie powinna jednak spadać poniżej 20 stopni w „chłodnej strefie”. W przypadku bardzo dużych terrarii nie musimy obawiać się dołożenia dodatkowego źródła ciepła, jednak nie warto stosować promienników, mat czy kabli, gdyż agamy bardzo lubią dobrze oświetlone zbiorniki. W terrarium, da radę również sama świetlówka UVB, a promieniowanie UVA, możemy dostarczyć wraz z odpowiednimi żarówkami grzewczymi. Nie polecamy stosować samych żarówek kompaktowych, dają niewiele promieniowania UVB, przez wyjątkowo krótki czas (trzeba je wymieniać nawet co 4-6 mc!!!) w dodatku na bardzo małym dystansie, także gdy agama próbuje się schłodzić i udaje się w zimną strefę terrarium, nie otrzymuje odpowiedniej ilości UVB, w związku z czym przerywa proces syntezy wit. D3.

Pożywienie

Agamy żywią się owadami i roślinnymi. Jednak stosunek obu źródeł wartości odżywczych zmienia się wraz z wiekiem agamy. U maluchów powinny dominować owady. Dominować nie znaczy wyłącznie! Ogólnie przyjęty stosunek dla malca do 1r.ż to 70%:30% dla owadów. Młodziaki nie rzadko będą gardzić sałatkami, ale nie zniechęcajmy się po kilku, kilkunastu nieudanych próbach, czasami wystarczy energiczniej pomachać liściem, kwiatkiem, a czasami zostawić go na dłużej. Dla bardziej wybrednych łobuziaków, proponujemy zacząć karmienie od zieleniny, kiedy są najbardziej wygłodniałe po nocy. Karmienie należy rozpocząć 2-3 godziny po rozpaleniu świateł, aby ich organizmy zdążyły złapać temperaturę. Metabolizm zwierząt zmiennocieplnych w tym agam jest uzależniony od temperatury otoczenia. Dzięki temu zabiegowi, zmniejszamy ryzyko niestrawności. Podstawą owadziego pożywienia mogą stanowić: ( oczywiście wszystko odpowiedniej wielkości)

  • Karaczany argentyńskie
  • Karaczany tureckie
  • Świerszcze bananowe
  • Świerszcze kubańskie
  • Szarańcza

Jako dodatek do diety możemy podawać mączniki. Drewnojady mogą być dodatkiem, ale u STARSZYCH osobników.

Z popularniejszych roślin i dość często stosowanych w diecie agama mogą być: mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyny, bazylia, rukola, roszponka, liście malin lub jeżyn, trzykrotka, zielistka. Staramy się nie podawać roślin, które zawierają dużą ilość szczwianów jak np. szczaw. PAMIĘTAJCIE!!!! NIE WSZYSTKIE ROŚLINY ZDROWE DLA CZŁOWIEKA SĄ ZDROWE DLA AGAM tu np. awokado, o ile dla nas jest bardzo zdrowe, o tyle dla agam jesz wyjątkowo toksyczne, dlatego upewniajmy się u hodowców, specjalistów czy dana roślina nadaje się dla naszego zwierzaka.

Owoce, nie są za bardzo polecane, starajmy się je ograniczać, mimo tego że nasz zwierzak będzie za nimi szalał, być może będzie to jedyne „zielone”, które będzie wcinał bez zastanowienia. Pamiętajmy że nasza agama:

  • Odmiennie jak w naturze ma jedzonko podstawione pod nos, dlatego nie musi zanim biegać (spalać kalorii) aby je upolować.
  • Ilość jedzenia nie jest tak ograniczona jak w  naturze, „dobzi” opiekunowie podadzą jej ile będzie chciała na posiłek.
  • Nie ma drapieżników, ani takiej przestrzeni po której mogłaby się przemieszczać.

Dlatego zapotrzebowanie kaloryczne naszego smoka jest trochę inne. Nie trudno o otłuszczenie!!! W związku z powyższym, dorosłego smoka, z powodzeniem można karmić co 2-3 dni, zwiększyć ilość roślin w diecie, aby tego uniknąć. W tym miejscu również chciałabym nadmienić, że otłuszczenie nie zawsze idzie w parze z dużą wagą, zdarzają się osobniki, które choć nie przekraczają 450 g, „na oko” nie wyglądają na otyłe, w środku ich organy są otoczone dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Suplementacja:

  • Młode: 5xtydz wapno, 1-2 tydz witaminy z D3
  • Dorosłe: Wapno do każdego posiłku raz na tydzień/dwa tygodnie witaminy z D3