Agama błotna (Physignathus cocincinus)

Pięknie umaszczona zielona jaszczurka. Wbrew powszechnie panującej opinii wymaga właściciela przynajmniej zorientowanego w hodowli gadów. Jaszczurka nadrzewna, w środowisku naturalnym zamieszkuje tropikalne lasy, okolice rzek południowo-wschodniej Azji.  Duża część agam błotnych na naszym rynku pochodzi z importu, są to osobniki nieprzyzwyczajone do mocno ograniczonej przestrzeni oraz człowieka. Gady te, są dość impulsywne i w popłochu uciekają przed siebie skacząc gdzie i jak popadnie. Stąd też wynika potrzeba orientacji w hodowli zwierząt egzotycznych, aby zrozumieć zachowania zwierzaka oraz jego potrzeby. Agamy z hodowli ( przynajmniej nasze maluchy) również charakteryzują się impulsywnością gdy coś je wystraszy. Mimo przyzwyczajenia do nas, gdy zbyt szybko lub głośno otworzymy terrarium również gwałtownie skaczą przed siebie.

Terrarium

Minimalne wymiary terrarium dla pojedynczego osobnika dorosłego powinny wynosić: 120x80x150 cm, natomiast dla pary lub samca i dwóch samic: 150x80x170 cm. Młode można trzymać przez krótki czas w terrarium wymiarach 60x40x40 cm. Agama błotna to typowa jaszczurka nadrzewna, dlatego terrarium nie może być niskie ze względu nas spędzanie przez agamy błotne na gałęziach umieszczonych nad powierzchnią. Jedynie okres kopulacji i składania jaj, w pobliżu zbiornika wodnego to czas, gdy można je spotkać tuż przy ziemi.

W dzień temperatura w terrarium powinna wynosić 25-30°C, a na wyspie grzewczej 32-34°C. w nocy temperatura powinna zostać obniżona do 17-24 st. C. w dzień do ogrzewania terrarium zalecane są żarówki, lustrzanki, odpowiednio zabezpieczone, chroniące zwierzę przed poparzeniem. Agama błotna wymaga wilgotności powietrza na poziomie 70%-80%, w nocy nawet 80%-90%. Aby uzyskać tak wysoką wilgotność należy stosować odpowiedni rodzaj podłoża trzymający wilgoć, codziennie zraszać terrarium, oraz zamontować duży zbiornik wodny który posłuży do zwiększania wilgotności, jako źródło wody pitnej, SPA i toaletę.

Podłoże

Podłoże musi utrzymywać wilgoć. Przygodę z naszymi agamami rozpoczęliśmy od włókna kokosowego, leczy przy tak dużej wymagalnej wilgotności, wymagało od więcej czasu. Dlatego opracowaliśmy własne podłoże, które świetnie się sprawdza u gatunków które wymagają sporej wilgotności. Służy również bardzo dobrze ekipie sprzątającej.

Oświetlenie i ogrzewanie

Terrarium powinno być wyposażone w oświetlenie UVB. Powinno ono być włączone od 10 do 13 godzin. Przy tak dużych zbiornikach Świetnie sprawdzają się świetlówki UVB ( my stosujemy Reptile System w tym przypadku Ferguson Zone 2), egzamin zdadzą również metahalogeny, jednak w ich przypadku ważna jest odleśgłość od wyspy grzewczej, aby dobiegające UVB nie było zbyt mocne, oraz aby utrzymać dobrą temperaturę.

Pożywienie

Agama błotna to typowy mięsożerca, którego podstawę diety powinny stanowić owady ( karaczany tureckie, argentyńskie, świerszcze, szarańcze) oraz drobne ryby. My zastosowaliśmy u siebie odrębną hodowlę gupików oraz molinezji dzięki czemu od czasu do czasu urozmaicamy jedzonko naszym zielonym stworom.
Suplementacja: młode -wapno codziennie, wit z D3 2xtydzień
Młode „dorosłe” (ok 1 roku) – wapno do każdego posiłku (np. co drugi dzień) 1-tydzień witaminy.
Dorosłe – wapno do każdego posiłku, witaminy co dwa tygodnie.