Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the xt-woo-ajax-add-to-cart domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6114
Pyton królewski (Python regius) | TerraZoo

Pyton królewski (Python regius)

Pyton królewski jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków węży w Polsce. Jego wielkość oscyluje w granicach 1,20 m do 1,50 m. Samice są większe i masywniejsze od samców. Ich waga może dochodzić nawet do 6 kg.

W warunkach naturalnych jest wężem typowo nocnym. Dzień spędza w kryjówkach. Wieczorami poluje. Zagrożony zwija się w kulkę stąd częsta nazwa ball python.

Na ogół są to węże bardzo łagodne i przyjemne w hodowli, jednak jak zawsze może znaleźć się odstępstwo od reguły.

Terrarium

Wymagają terrarium horyzontalnego, niewysokiego, może być wyposażone w konary, jednak najważniejsze są kryjówki, w postaci kokosów, odwróconych doniczek lub innych zakamarków, w których wąż może znaleźć schronienie. Kryjówka powinna być wielkości zwiniętego węża. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Terrarium powinno być wyposażone również w basen/miseczkę z wodą, z której wąż pije, a przed wylinką zażywa kąpieli.
Wymiar terrarium:

  • Młode osobniki 40x20x20 cm,
  • Podrostki 60x40x40 cm
  • Dorosłe 100x50x50 cm.

Oświetlenie

Oświetlenie nie jest konieczne ze względu na prowadzenie nocnego trybu życia. Jeżeli chcemy, jednak widzieć naszego podopiecznego zalecane jest oświetlenie dające delikatne światło, o łagodnej barwie lub niebieskie, czerwone.

Podłoże

Bardzo dobrze sprawdza się lignocel, aspen lub chips kokosowy.

Ogrzewanie

W ciągu dnia temperatura w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 29-32 st. C. W nocy powinna zostać obniżona do 24-26 st. C. Do ogrzania terrarium rekomendujemy maty grzewcze podłączone do termoregulatora z zewnętrznym czujnikiem temperatury.

Pożywienie

Węże te jedzą myszy, szczury, ptactwo, mastomysy dostosowane wielkością do wielkości węża. W zależności od hodowli żywione są żywymi lub martwymi osobnikami. W naszej hodowli wszystkie węże są rozkarmione, co oznacza, że karmione są odmrożonym pokarmem. Młode osobniki karmimy raz w tygodniu, później rozciągamy ten okres na 10-14 dni, w zależności od płci, wieku i zapotrzebowania osobnika. Charakterystyczne dla nich bywają głodówki, szczególnie w okresie godowym ( samce) lub samic w okresie owulacji czy ciąży.